politechnika-warszawskaWszyscy wiemy, że nauka ma duże znaczenie w naszym życiu. Nie tylko mówi nam o tym co było dawno przed nami, ale może nam pokazać jak, mniej więcej, nasze życie będzie wyglądało za wiele lat. Dlatego zawód naukowca jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach, jak mówi Minister nauki, rola nauki cały czas rośnie - to już nie tylko niezbędny czynnik rozwoju społecznego, ale motor gospodarczego wzrostu.

11 października w auli Politechniki Warszawskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska oraz młodzi badacze - laureaci konkursów Diamentowy Grant i Generacja Przyszłości przedstawiali to że warto wybrać zawód naukowca, bo będzie to miało wpływ nie tylko na przyszłość samego ucznia, ale również będzie ważne dla całej Polski i Europy. Ważne jest też przekonanie ludzi do tego, że nauka jest w dzisiejszych czasach centrum wszystkich procesów społecznych i gospodarczych.
Zainicjowana w Auli Politechniki Warszawskiej kampania skierowana jest nie tylko do młodych ludzi, ale również do ich rodziców, naukowców oraz uczelni. Symbolem kampanii jest jabłko Newtona, które jest znakiem pomysłowości i innowacji.
Na spotkaniu minister nauki mówiła też, że rola nauki cały czas rośnie – to już nie tylko niezbędny czynnik rozwoju społecznego, ale motor gospodarczego wzrostu. Prawdopodobnie do roku 2020 Unia Europejska będzie potrzebować około miliona naukowców. Już dziś znacząco wzrosły nakłady na europejską naukę.
Po części oficjalnej miało był czas na spotkanie się z Ambasadorami Nauki czyli wybitnymi naukowcami młodego i średniego pokolenia, laureatami konkursów Generacja Przyszłości i Diamentowego Grantu, którzy będą wspierać działania w ramach kampanii.

Minister poprowadziła też panel „Nauka 2030. Jak rozpędzić karierę naukową? Jaka ma być polska nauka w przyszłości? Jak rozwijać innowacje?". Wzięli w niej udział Ambasadorowie Nauki: dr. Miłosz Giersz, Monika Koperska, dr hab. Magdalena Król i dr. hab. Maciej Wojtkowski. Po panelu odbyły się trzy równoległe warsztaty dla młodych naukowców.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa wynalazków skonstruowanych przez młodych naukowców, zlokalizowana przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej, na której uczestnicy mogli obejrzeć wystawę dronów, łazików i bolidów zbudowanych przez młodych polskich konstruktorów.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->