Site logo

Kierunek ratownictwo medyczne w Warszawie

Studia z ratownictwa medycznego | Warszawa

Gdzie na studia z ratownictwa medycznego w Warszawie?

Wszystkie studia ratownictwo medyczne w Warszawie i na Mazowszu

List view

Opinie o studiach ratownictwo medyczne w Warszawie i na Mazowszu

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie i na Mazowszu. Kierunki ratownicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Ratownik medyczny

To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Warszawie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek ratownictwo medyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania farmacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować ratownictwo medyczne w Warszawie i na Mazowszu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ratownictwo medyczne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Ratownictwo medyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z ratownictwa medycznego? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie ratownictwa medycznego, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na ratownictwo medyczne – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z ratownictwa medycznego, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Ratownictwo medyczne to studia związane z udzieleniem pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ratownictwo medyczne dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), mówi się także o magisterskich studiach uzupełniających na tym kierunku (2 lata). Na razie jednak to tylko plany i ratownikom medycznym pozostają do wyboru inne magisterskie kierunki medyczne, np. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne itp. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

Ratownictwo medyczne: Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach. Dlatego studia w tym kierunku umożliwiają poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej tak, aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań. Nie są to studia łatwe. Kształcą przyszłą ekipę pracującą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (karetkach pogotowia ratunkowego oraz lotniczym ratownictwie medycznym) i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pamiętaj, że są to studia kwalifikacyjne, gdyż zawód ratownika medycznego w Polsce jest zawodem samodzielnym oraz regulowanym. Jak wygląda program studiów na kierunku ratownictwo medyczne? To niezwykle ciekawe studia. Podobnie jak na kierunku lekarskim, studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Biorą także udział w zajęciach realizowanych w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach administracyjnych placówek ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia w zetknięciu z chorymi. Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina nieco studia na kierunku lekarskim. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów uzyskasz także kompetencje, umiejętności i wiedzę z zakresu np. propedeutyki prawa, socjologii, psychologii, biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, higieny i epidemiologii, anatomii, fizjologii, patofizjologii, biologii i mikrobiologii, pierwszej pomocy, farmakologii, toksykologii, dydaktyki, metodologii badań, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny ratunkowej, medycznych czynności ratunkowych, metodyki nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, traumatologii narządów ruchu, intensywnej terapii, medycyny sądowej, psychiatrii, położnictwa i ginekologii. Jeżeli decydujesz się studiować ratownictwo medyczne, musisz wiedzieć, że przed Tobą trudna droga. Kierunek ten nie jest tak oblegany jak medycyna, jednak są uczelnie, w których o jedno miejsce walczy kilku świetnie przygotowanych kandydatów. Matura z biologii i dobra znajomość języka obcego to zwykle przepustka na ratownictwo. Warto wiedzieć, że sukces rekrutacyjny to nie wszystko. W pierwszym semestrze istnieje pewne ryzyko niezaliczenia wszystkich egzaminów i pożegnania się z uczelnią.

Studia w Warszawie i na Mazowszu

Warszawa, to zdecydowanie największy ośrodek akademicki w naszym kraju. Każdego roku na warszawskich uczelniach kształci się aż 250 tysięcy studentów, na poziomie studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich oraz studiów drugiego stopnia. Jednocześnie każdego roku mury uczelni w roli absolwentów opuszcza ponad 60 tysięcy osób, co robi duże wrażenie. Warszawa to stolica kraju, która jest bardzo dobrze położona geograficznie względem pozostałych regionów. Studenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej oferty studiów. Na wszystkich uczelniach państwowych i prywatnych jest to około 500 różnych kierunków. Warszawskie uczelnie posiadają bardzo nowoczesną infrastrukturę, w tym wysokiej jakości laboratoria, symulatory oraz centra konferencyjne. Dzięki temu, studiowanie w Warszawie jest bardzo komfortowe. Nie samą nauką człowiek żyje, w życiu studenta musi znaleźć się również przestrzeń na odpoczynek. W Warszawie studenci znajdą około 90 parków, a na obrzeżach miasta Kampinoski Park Narodowy, który jest doskonałym miejscem na całodzienny wypad. Odpoczywać można również na plażach i bulwarach nadwiślańskich. Fani życia nocnego i spędzania czasu w klimatycznych pubach i barach również powinni być zachwyceni. Na uwagę zasługuje również warszawska starówka, po której spacerować można bez końca. Infrastruktura uczelniana oraz rozrywkowa w Warszawie wzajemnie się uzupełniają. Jeżeli lubicie aktywny wypoczynek to zadowoli Was około 650 kilometrów dróg rowerowych. Wśród kulturalnych wydarzeń, dużą popularnością cieszą się spektakle na 50 scenach teatralnych oraz kina studyjne. Poza Warszawą, studiowanie w województwie mazowieckim możliwe jest również w mniejszych ośrodkach: Pułtusku, Żyrardowie, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Podkowie Leśnej, Łowiczu, Wyszkowie, Przasnyszu, Płońsku, Otwocku, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Józefowie, Mińsku Mazowieckim, Pruszkowie, Wołominie i Sochaczewie. Pokazuje to tylko skalę możliwości i potencjał studiowania w województwie mazowieckim.

Medyczne studia podyplomowe w Warszawie

Gdzie w Warszawie zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po ratownictwie medycznym

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu ratownictwa medycznego na warszawskich i mazowieckich uczelniach?

Praca po ratownictwie medycznym

Możesz zastanawiać się po studiach z ratownictwa medycznego odnajdziesz się na rynku pracy. Bez obaw. Ratownictwo medyczne to kierunek, który cieszy się jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Oznacza to, że jeśli z powodzeniem ukończysz te studia, masz znaczne szanse, by pracować zawodowo, jako ratownik medyczny. Znalezienie pracy może okazać się pewnym wyzwaniem, jednak warto szukać wytrwale, ponieważ sytuacja w placówkach ochrony zdrowia zmienia się bardzo dynamicznie. Problemem za to może być wysokość zarobków – jak w innych zawodach w publicznej służbie zdrowia. A poza systemem NFZ ratownik medyczny w Polsce pracy nie dostanie. Dlatego wielu ratowników bierze nadgodziny, żeby powiązać koniec z końcem. Rozwiązaniem może być za to emigracja i przejście systemu kwalifikacji do systemu ratownictwa medycznego w innych krajach, gdzie warunki pracy ratowników są sensowniejsze.

Ratownik w karetce pogotowia: W Polsce działa około 1600 wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjazdowych – czyli udzielających pomocy medycznej w nagłych wypadkach po dojechaniu karetką na miejscu zdarzenia. Przede wszystkim po wezwaniu przez numer alarmowy 112 do wypadku lub nagłego, poważnego zachorowania. W zdecydowanej większości tych zespołów pracuje przynajmniej jeden ratownik medyczny. To dla Ciebie najbardziej naturalne miejsce pracy po studiach z ratownictwa medycznego. Jako ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w mobilnym zespole ratownictwa albo w tzw. Zespole P (podstawowy) albo zespole S (specjalistyczny). O tym, który zespół wysłać na miejsce zdarzenia decyduje dyspozytor CPR – centrum powiadamiania ratunkowego obsługujące numer alarmowy 112, analizujący sytuację podczas rozmowy telefonicznej z osobą wzywającą pogotowie. W Zespole P na pokładzie ambulansu nie musi być lekarza. Muszą być natomiast co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (poza ratownikiem może być także pielęgniarka systemu ratownictwa). Tutaj na ratownika medycznego spada cała odpowiedzialność i obowiązek udzielenia pierwszej diagnozy oraz pomocy na miejscu zdarzenia oraz decyzja – czy skierować pacjenta do dalszej opieki lekarskiej u lekarza rodzinnego, czy też przetransportować do natychmiastowej opieki ambulatoryjnej na SOR. Ratownik medyczny opiekuje się także pacjentem przez całą drogę na SOR i ewentualnie podejmuje dalsze czynności medyczne.
Specjalistyczne Zespoły S (karetki „S”, eski) wyjeżdżają do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Muszą mieć minimum trzyosobową obsadę, w której jedna osoba to lekarz systemu ratownictwa. Pozostałe dwie to osoby zwykle ratownicy medyczni (ale jak w przypadek karetek “P” – pielęgniarka systemu ratownictwa). W tym przypadku jako ratownik medyczny stanowisz wsparcie dla lekarza z karetki, do którego należy odpowiedzialność za działania zespołu ratownictwa. Karetka “S” powinna posiadać wyposażenie niezbędne do przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych).

Ratownik SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego): Ratownicy medyczni są ważną częścią personelu na SOR-ach, czyli w szpitalnych oddziałach ratunkowych. W Polsce funkcjonuje około 240 takich jednostek. SOR to drugie naturalne miejsce pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne (pogotowiem ratunkowym). Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują pacjentów przywożonych karetkami pogotowia przez mobilne zespoły ratownictwa ratunkowego oraz zgłaszające się bezpośrednio w przypadku wypadków i nagłych poważnych zachorowań. Jako ratownik medyczny na SOR będziesz uczestniczyć w we wstępnej diagnostyce pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Będziesz przeprowadzać np. wywiad, mierzyć ciśnienie, pobierać krew do analizy, transportować do badania specjalistycznego, np. RTG, tomografia, podłączać do kroplówek i aplikować zastrzyki, zakładać wenflony i cewniki. Będziesz uczestniczyć także w podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Tak, aby po zakończeniu czynności na SOR można było wypisać pacjenta do domu z zaleceniami dalszej opieki u lekarzy rodzinnych i specjalistów albo przenieść do leczenia szpitalnego na inny oddział.

Ratownik w LPR (lotniczym pogotowiu ratunkowym): Ratownicy medyczni stanowiący obsadę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego bywają czasem uważani za elitę zawodu. Działają one na podobnej zasadzie jak Zespoły S (ambulanse “S” – karetki specjalistyczne). Poza pilotem muszą mieć na pokładzie lekarza systemu ratownictwa i ratownika medycznego (ewentualnie pielęgniarza-pielęgniarkę systemu). Wysyłane są przez dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego (linia alarmowa 112) w przypadku zagrożenia życia na terenach trudno dostępnych, gdy konieczny jest transport rannego lub ciężko chorego do szpitala lub innego specjalistycznego ośrodka medycznego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownik medyczny stanowi wsparcie dla lekarza przy diagnostyce i udzielaniu pomocy.

Rynek pracy w Warszawie i na Mazowszu

Rynek pracy w Warszawie jest bardzo rozbudowany i przyjazny absolwentom. Pracę można podjąć w wielu sektorach. Na uwagę zasługuje również bardzo niskie bezrobocie, które wynosi obecnie około 2%. Pokazuje to jak dużo pracy jest w Warszawie i jak wiele możliwości otwiera się przed studentami. Absolwenci warszawskich uczelni bardzo płynnie wchodzą na rynek pracy. Na łączenie obowiązków studenckich ze służbowymi decyduje się również wielu aktualnych studentów. Bardzo niska stopa bezrobocia w Warszawie bezsprzecznie jest magnesem dla osób, które szukają dla siebie dogodnej lokalizacji do studiowania. Jest ona również znacznie niższa od średniej krajowej. Łączna stopa bezrobocia dla całego województwa mazowieckiego wynosi około 5%, dzięki czemu również jest niższa od średniej krajowej. Korzystają na tym absolwenci uczelni na Mazowszu. Gdzie szukać pracy w Warszawie i na mazowszu? W regionie znajduje się wiele dużych zakładów pracy. Warszawa to miejsce, gdzie swoje centrale ma wiele koncernów międzynarodowych oraz znajdują się siedziby dużych polskich firm. Wśród nich warto wymienić między innymi: PGE Polską Grupę Energetyczną (potentat energetyczny), PZU S.A., PKO BP S.A., LUX MED Sp. z o. o., Nestle Polska S.A. DPD Polska Sp. z o. o., Orbis S.A. i Polimex-Mostostal S.A. To firmy, w których z powodzeniem swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci studiów technicznych, informatycznych, budowlanych, czy biznesowych. Warszawa to miasto przyjazne innowacjom, powstaje tu wiele startupów, które poszukują młodych i zdolnych osób oraz ważne centrum usługowe. Poza stolicą również znajduje się wiele ciekawych firm, wśród nich między innymi zakłady produkcyjne LG Electronics w Mławie, Chronoss Industry Service z Pionek, trumpf Huettinger Sp. z o. o. z Zielonki, czy Zakład Drobiarski Sp. z o. o. ze Stasina. Jeżeli chodzi o rynek pracy, Warszawa i województwo mazowieckie są jednym z najlepszych wyborów dla studentów.

Zawód: Opiekun Osoby Starszej

Dzięki polepszającym się warunkom życia oraz dobrej opiece medycznej, ludzie żyją coraz dłużej. Ciągły postęp sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga opieki. Dlatego w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie będzie coraz większe. Czy w takim razie zawód opiekun osoby starszej jest przyszłościowy?

Czytaj więcej »

Zawód: Weterynarz

Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą zwierzęta, nie masz problemów z biologią, fizyką, chemią i nie narzekasz na brak wrażliwości społecznej, to ta ścieżka zawodowa jest dla Ciebie stworzona. Pierwszym krokiem na drodze do zostania weterynarzem są studia. Brzmi banalnie, prawda?

Czytaj więcej »

Higiena stomatologiczna na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku | Kierunek pod lupą

Higienistka stomatologiczna to specjalistka od profilaktyki zębów. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Gdzie można znaleźć pracę po higienie stomatologicznej? Czym różnią się te studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku od innych uczelni? Gdzie szukać pracy po higienie stomatologicznej? Absolwenci kierunku higiena stomatologiczna są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w:  zespole stomatologicznym w zakładach opieki zdrowotnej,  prywatnych gabinetach dentystycznych, szpitalach,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję