filmWarszawska Szkoła Filmowa – Szkoła Wyższa – rozpoczęła rekrutację na kierunku Filmoznawstwo Praktyczne. Pomysł nowego typu studiów od początku wzbudza duże zainteresowanie.

 

Warszawska Szkoła Filmowa, która od roku 2011/2012 ma status szkoły wyższej, postanowiła wprowadzić studia filmoznawcze, kierując się logiką praktyki zawodowej i wymagań rynku pracy. Studia nastawione są na kształcenie praktyczne. Trzy lata nauki, zakończone egzaminem licencjackim, mają przygotować do pracy krytyków i recenzentów filmowych, organizatorów imprez i festiwali, specjalistów w zakresie edukacji filmowej i programowania kanałów telewizyjnych.

Już teraz zapraszamy na Dzień Otwarty Warszawskiej Szkoły Filmowej dnia 19 maja 2012 roku.
 

Studia odbywają się na Wydziale Reżyserii, w związku z czym część programu dostosowana jest do wykształcenia na poziomie reżyserii w stopniu licencjackim. W praktyce oznacza to, że studenci nabywają umiejętności kwalifikujących do pracy w charakterze II reżysera, asystenta reżysera, scripts lub reżysera krótkich form. Ale także to, że wiedza, która na tradycyjnych kierunkach filmoznawczych jest poznawana w teorii, w Warszawskiej Szkole Filmowej jest przyswajana na planie filmowym. Pomysłodawcy kierunku uznali, że absolwent, który sam przeszedł przez meandry reżyserii, pracy na planie, musiał zrozumieć istotę techniki filmowej, będzie zdolny w większym stopniu zrozumieć język dzieła filmowego. Program zakłada poznanie zasad scenariopisarstwa, narracji, reżyserii, techniki, pracy z aktorem, montażu i udźwiękowienia. Studenci będą kręcić własne krótkie filmy.

Drugim wyróżnikiem studiów będzie nacisk na pisanie tekstów – od streszczeń i krótkich form dziennikarstwa internetowego po recenzje i eseje. Studenci będą szkolić się w pisaniu przez wszystkie trzy lata studiów. Brak umiejętności władania słowem i konstrukcji tekstów jest bowiem największą bolączką absolwentów tradycyjnych studiów filmoznawczych.

W programie znalazło się wiele przedmiotów nakierowanych na kształcenie umiejętności praktycznych: m.in. telewizja i nowe media, programowanie telewizyjne, animacja kultury filmowej i organizacja festiwali, praktyka filmu reklamowego.

Podstawę programu kierunku filmoznawczego stanowią przedmioty takie, jak historia filmu polskiego i światowego, film współczesny, estetyka filmu dokumentalnego i animowanego. Kształcenie uzupełniają przedmioty ogólnohumanistyczne, jak historia kultury i literatury, psychologia, antropologia kultury.

Program studiów na kierunku Filmoznawstwo Praktyczne został stworzony przez zespół, w skład których weszli: Andrzej Kołodyński, Rektor Wyższej Szkoły Filmowej, wybitny filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”; Maciej Ślesicki, znany reżyser, założyciel szkoły; Anna Wróblewska, specjalistka w zakresie zarządzania kulturą i branżą filmową w Polsce, redaktor Magazynu Filmowego SFP i Portalfilmowy.pl.

Warszawska Szkoła Filmowa, jedna z trzech wyższych uczelni filmowych w Polsce, została założona w 2004 roku przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA.

Uczelnia kształci w ramach następujących kierunków (specjalności) studiów: Reżyseria, Montaż Filmowy, Filmoznawstwo Praktyczne, Produkcja Filmowa. W roku akademickim 2012/2013 uczelnia planuje uruchomić kolejne dwa, atrakcyjne w swoim nowoczesnym ujęciu, kierunki studiów: aktorski i operatorski. Oprócz studiów I stopnia, realizowane są też inne formy kształcenia (kierunki prowadzone na poziomie szkoły policealnej oraz kursy): Aktorstwo, Kierunek Operatorski, Fotografia, Kurs Filmowy, Kurs Aktorski, Kurs Scenariuszowy, Kurs Montażu, Kurs Wokalny i Kurs Charakteryzacji Filmowej.

Warszawska Szkoła Filmowa wzorowana jest na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej słuchacze zdobywają liczne nagrody na festiwalach i przeglądach filmowych.

Wykłady prowadzą najwybitniejsi specjaliści polskiego kina: Bogusław Linda, Maciej Ślesicki, prof. Bogdan Dziworski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Majewski, dr hab. Andrzej Ramlau, dr Andrzej Domalik i inni.

Poza praktyczną edukacją szkoła organizuje wydarzenia na skalę międzynarodową - zaprasza gwiazdy światowego i polskiego filmu oraz teatru. Do tej pory uczelnię odwiedzili: Izabella Rossellini, Laura Dern, Patrick Swayze, Lisa Niemi, Claude Lelouch, Miroslav Ondříček, Jiři Menzel, Agnieszka Holland, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kolberger, Marek Koterski, Feliks Falk i Krzysztof Krauze.

W ciągu ostatnich lat Warszawska Szkoła Filmowa była organizatorem, bądź współorganizowała dziesiątki wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Do najważniejszych imprez cyklicznych należą: Kameralne Lato, Europejski Festiwal Młodego Kina i Festiwal Polskich Filmów Niezależnych. Od 2009 roku WSF organizuje dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, autorski projekt Akademii Filmoteki Szkolnej, skierowany głównie do nauczycieli intensywny program edukacyjny, dotyczący wiedzy o filmie.

Szkoła została objęta patronatem Ministra Kultury.

Więcej informacji na temat Warszawskiej Szkoły Filmowej: www.szkolafilmowa.pl

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->