phoca thumb s politechnika-warszawskaAmelia 2 to dwustopniowa rakieta eksperymentalna, którą zaprojektowali studenci Politechniki Warszawskiej. Prezentacja najnowszego projektu Koła Astronautycznego PW odbyła się w poniedziałek na konferencji prasowej, a już w sobotę będziemy mogli zostać świadkami startu rakiety.

Najnowsze dzieło studentów Politechniki Warszawskiej mierzy niewiele ponad 2 metry. Masa startowa Amelii to 7,5 kg kilograma. Czy to dużo? Rosyjski rakietowy pocisk balistyczny RS-12M1 Topol-M mierzy 22,7 m, a jego masa całkowita to 47 200 kg. Oczywiście jest to rakieta zupełnie innego przeznaczenia, ale przynajmniej zyskaliście możliwość porównania gabarytów.

Amelię zbudowano z materiałów kompozytowych i duraluminium, dzięki czemu jest ona relatywnie lekką konstrukcją. Każdy z dwóch stopni rakiety wyposażony jest w osobny silnik na paliwo stałe. W momencie zużycia materiału pędnego jest on odrzucany, po czym włącza się silnik drugiego stopnia. Każdy z członów wyposażony jest również w spadochron, co umożliwia wielokrotne używanie rakiety.
amelia2
Kto był odpowiedzialny za budowę rakiety? Za cały proces (zaprojektowania i budowy) odpowiedzialni byli członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

Historyczny start studenckiej rakiety zaplanowano na sobotę 8 czerwca o godzinie 13.00 na terenie poligonu artyleryjskiego w pobliżu Torunia. Amelia ma zostać wystrzelona z mobilnej wyrzutni, która pozwala na odpalanie rakiet o wadze do 80 kilogramów. Studenci przewidują, iż rakieta osiągnie prędkość około 1000 km/h i pułap 3 kilometrów.

Życzymy powodzenia!
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->